Krajina

DRAMA KORPUS

Užitečný soubor textových korpusů světového dramatu. Databázový projekt Digital Humanities, který kromě spousty čtení nabízí také mnoho báječných vizualizací.

TVŮRČÍ AFRIKA

Od 5. do 10. prosince 2020 můžete sledovat poslední etapu 16. ročníku festivalu Tvůrčí Afrika.

 

FESTIVAL AKCENT

Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT se letos uskuteční online ve dnech 18. - 24. 11. 2020 Festival zahájí konference No More Social Kissing na téma budoucnosti živého umění, přidejte se k diskusi na Zoomu mezi 15 - 17:30h.

DIVADELNÍ GRANT DILIA

Divadelní grant DILIA je určen k podpoře činoherních inscenačních projektů studentů uměleckých škol a filozofických fakult s důrazem na současnou českou i zahraniční dramatiku a původní tvorbu. Uzávěrka podání žádostí je 15. prosince 2020.

 

NAD PRAHOU PŮLMĚSÍC

Festival kultur Blízkého východu Nad Prahou půlměsíc proběhne letos ONLINE ve dnech 19. - 25. 11. 2020. Program zde.

ONLINE WORKSHOP FOR YOUNG CRITICS

Young critics below the age of 35 years are invited to apply for the IATC Young Critics’ Workshop, which will take place online from the 19th of November to the 11th of December 2020. Last Date For Application: 12 November 2020.

 

HORIZONTY TEATROLOGIE

Série přednášek z Katedry divadelních studií FF MUNI v Brně. Online každou druhou středu v měsíci, více informací o programu zde.

Zemřel Jindřich Černý

20. října zemřel ve věku devadesáti let český divadelní historik, kritik a první polistopadový ředitel Národního divadla Jindřich Černý. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let studoval na FF UK a DAMU. Je autorem několika významných hereckých monografií a jedné z nejpopulárnějších a nejčtenějších knih o divadle posledních let Osudy českého divadla pro druhé světové válce, za niž v roce 2008 obdržel Cenu F. X. Šaldy. Čest jeho památce!

 

PŘEDNÁŠKY TEATROLOGICKÉ SPOLEČNOSTI

Přednášky Teatrologické společnosti se budou konat online v prostředí aplikace ZOOM. Ke každému termínu bude k dispozici odkaz, který naleznete v den konání přednášky na webových stránkách. Program naleznete zde.

NEXT WAVE BRNO

"SMRT DIVADLA" v Brně. Festival …příští vlna/next wave… / 16. - 18. 10. 2020.

 

OTEVŘENÁ VÝZVA: V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY

V rámci Mezinárodního divadelního festivalu DIVADELNÁ NITRA ve dnech 24. září – 1. října 2020 máte možnost přihlásit se do tvůrčí rezidence pro mladé kritiky. Přihlášky můžete stále posílat Lucii Valkové na valkova@nitrafest.sk.

Online lekce tvorby zinů

Zin je DIY časopis, periodikum nekomerčního charakteru...

Ženské centrum pro kreativní práci v Los Angeles (The Women’s Center for Creative Work – WCCW) plánuje na úterý 26. května 2020 online seminář o zinech, který bude možné si pustit mezi 18. a 19. hodinou. Lekce je bezplatná, můžete však centru přispět. Hodinu povede koordinátorka pro vzdělávání WCCW a tvůrkyně zinů Lindey Lee Eichenberger.

 

Mezinárodní den divadla!

Divadlo nehraje, ale i tak je dobré mít na paměti důležitou radu od znalců: "Milý pane, dohlédněte, aby bylo o herce dobře postaráno. Ať se s nimi slušně zachází, rozumíte, protože herci jsou tresť a stručná kronika doby – to je lepší mít po smrti špatný epitaf, než za živa u nich špatnou pověst." Divadlo bez herců není, bez divadla nejsme kompletní! Vše nejlepší!

SAD 01/2020 - JIŽ BRZY

Na vědomí se dává, že 16. března vychází první číslo časopisu Svět a divadlo v novém roce.

 

Festival ŠPORK

15. - 16. 2. 2020 Divadlo VILA Štvanice. Dvoudenní festival a sympozium na téma mecenášství od baroka po současnost. Jak vnímáme kulturní filantropii jednoho z nejvýznamnějších mecenášů českého baroka, hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738), a jaké jsou současné trendy v České republice i v zahraničí? Přijďte si poslechnout uznávané odborníky i dnešní mecenáše a diskutovat o současných otázkách kulturní filantropie.

MALÁ INVENTURA 2020

20. - 29. února proběhne festival Malá inventura, který se zaměřuje na současné, nezávislé, experimentující divadlo s přesahy do tance, fyzického a pohybového divadla; autorské divadlo, které často pracuje s jazykem jako svým dominantním výrazovým prostředkem; sociální a dokumentární divadlo, které experimentuje s nejrůznějšími formami interakce a divácké účasti; výtvarné divadlo se silnými architektonickým vnímáním prostoru a důrazem na vizuální stránku a využití technologií; v neposlední řadě loutkové, objektové, konceptuální a také hudební divadlo, které akcentuje zvukové experimenty či živou hudbu na scéně.

 

ZARÁZ 2020

15. - 17. ledna 2020 proběhne přehlídka tvorby zlínského a hradišťského divadla ZARÁZ. Studenti divadelní vědy se mohou hlásit o akreditace na celý festival na adrese stefanova@divadlozlin.cz. Akreditace zahrnuje ubytování, vstupenky, dopravu mezi divadly i stravu a občerstvení. Při rezervaci do konce listopadu je její cena symbolických 200kč, od prosince potom 400kč. Kapacita studentských akreditací je značně omezená, v případě zájmu doporučujeme jednat co nejdříve.

Program:

  1. Havel: Žebrácká opera (rež. P. Lančarič)
  1. Smoček: Kosmické jaro (Slovácké divadlo, rež. Zetel) Š. Caban: Kocourkov (Slovácké divadlo, Š. Caban)
  2. Michálek: Jednou budem dál (rež. P. Michálek)
  3. Ebb, J. Kander, B. Fosse: Chicago (Slovácké divadlo, rež. L. Keprtová)
  4. Miller: Smrt obchodního cestujícího (rež. Ľ. Vajdička)

Divadlo revoluce - výstava a besedy

Srdečně vás zveme na zahájení výstavy a cyklu besed Divadlo revoluce. Výstavu a besedy pořádá Katedra divadelní vědy FF UK ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem a Knihovnou Václava Havla. Vernisáž se uskuteční v úterý 22. října 2019 od 17 hod. ve 4. patře hlavní budovy FF UK (nám. Jana Palacha 1/2). Cyklus besed začne 5. listopadu 2019 v 17:30 v kinosále FF UK (učebna 429, 4. patro). Výstava bude přístupná do 10. ledna 2020.

 

TRADICE AVANTGARDY

16. a 17. října 2019 na DAMU proběhnou dvě hostující přednášky prof. Katarzyna Osińska, Ph.D. z dějin ruského divadla. Malé divadelní skupiny v Rusku na začátku 20. století a o sto let později. Ideje a programy.

MĚSÍC SLOVENSKÉ DIVADELNÍ TVORBY

Říjen 2019 je v divadle Alfred ve dvoře ve znamení přehlídky slovenské nezávislé tvorby.

 

Kostýmy: Jan Skalický 1929 - 2019

Výstava k nedožitým devadesátým narozeninám Výročí Jana Skalického Národní divadlo vzpomene výstavou výtvarných návrhů kostýmů a nebudou chybět ani realizované kostýmy, které uchovává kostýmní fundus ND.

Vyšla Divadelní revue 1/2019

První číslo jubilejního třicátého ročníku teatrologického časopisu Divadelní revue je na světě. Přináší krom jiného příspěvek Julie Kočí, která analyzuje propagandistickou baletní kreaci Mír! Taneční manifest o 11 obrazech z roku 1951 v kontextu poúnorové kulturní politiky nebo studii lodžské teatroložky Dominiky Łarionow, která se věnuje polskému divadelníkovi Tadeuszi Kantorovi jako scénografovi. Více.

 

Eva Stehlíková (1. 2. 1941 Plzeň – 12. 8. 2019 Brno)

V hlubokém smutku oznamujeme, že nás dne 12. srpna navždy opustila vynikající teatroložka a klasická filoložka, překladatelka a dlouholetá pedagožka Katedry divadelní vědy FF UK, profesorka Eva Stehlíková. Čest její památce!

WORKSHOP: performance/performativita

V pátek 27. září 2019 ve Studiu Domu umění města Brna proběhne debata u kulatého stolu o problematice pojmů performance/performativita. Setkání-workshop odborníků napříč sociálními a humanitními obory i profesionálů z umělecké praxe nabídne širší diskusi rozumění a použití těchto i příbuzných pojmů v českém a slovenském humanitním a sociálněvědním výzkumu.

 

JIRÁSKŮV HRONOV

2. - 10. srpna 2019 proběhne tradiční celostátní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov.

ŠRÁMKOVA SOBOTKA 2019

29. 6.–6. 7. 2019 probíhá festival českého jazyka, řeči a literatury. Letošní téma je Na scénu! Text a divadlo v dialogu. Ideální příležitost vyrazit do Českého ráje.

 

Symposium FIRT/IFTR - scénografická pracovní skupina

Katedra divadelní vědy ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem a Mezinárodní federací pro divadelní výzkum připravuje symposium pořádané v návaznosti na Pražské Quadriennale 2019. KDY: 14. a 15.6. (od 9:30 do 15:40 v pátek a od 9:30 do 18:00 v sobotu. KDE: místnost 429, Hl. budova FF UK.

Den pro Jiřího Veltruského

Pražský lingvistický kroužek & Teatrologická společnost srdečně zvou na Den pro Jiřího Veltruského v sobotu 1. června 2019 u příležitosti 100. výročí narození a 25. výročí úmrtí významného sémiotika a teatrologa, člena Pražského lingvistického kroužku Jiřího Veltruského (5. 6. 1919 – 31. 5. 1994). Den proběhne ve dvou polohách, zaměřených na vzpomínku osobní v okruhu rodiny a přátel (dopoledne) a na reflexi odbornou, obohacenou o svědectví pamětníků (odpoledne). Obě části jsou otevřené všem, kdo k Veltruskému mají vztah, či se o jeho dílo a osobnost zajímají. Každý je zván, aby se zúčastnil v rozsahu, jaký mu vyhovuje.

 

PRAŽSKÉ QUADRIENNALE 2019

Od 6. do 16. června se na pražském Výstavišti uskuteční Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Mezinárodní akce, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, aplikovaná scénografie, pouliční performance, kostým jako performance a mnohé další.

PERFORMANCE CROSSINGS

15. - 18. května v pražském Crossu, Holešovické šachtě a veřejném prostoru.

Performance Crossings 2019 je mezinárodní festival zaměřující se na performance art a příbuzné umělecké formy, který třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi umělci a diváky, mezi myšlenkami a jejich zpracováním.

 

SNĚZ TU ŽÁBU/MANGE TA GRENOUILLE

Nezmeškejte 10. – 12. května ve Studiu ALTA festival francouzského divadla. Nově přeložené hry, workshopy, koncerty, networking a spousta dalšího.

Více