Krajina

OTEVŘENÁ VÝZVA: V4@THEATRE CRITICS RESIDENCY

V rámci Mezinárodního divadelního festivalu DIVADELNÁ NITRA ve dnech 24. září – 1. října 2020 máte možnost přihlásit se do tvůrčí rezidence pro mladé kritiky. Přihlášky můžete stále posílat Lucii Valkové na valkova@nitrafest.sk.

Online lekce tvorby zinů

Zin je DIY časopis, periodikum nekomerčního charakteru...

Ženské centrum pro kreativní práci v Los Angeles (The Women’s Center for Creative Work – WCCW) plánuje na úterý 26. května 2020 online seminář o zinech, který bude možné si pustit mezi 18. a 19. hodinou. Lekce je bezplatná, můžete však centru přispět. Hodinu povede koordinátorka pro vzdělávání WCCW a tvůrkyně zinů Lindey Lee Eichenberger.

 

Mezinárodní den divadla!

Divadlo nehraje, ale i tak je dobré mít na paměti důležitou radu od znalců: "Milý pane, dohlédněte, aby bylo o herce dobře postaráno. Ať se s nimi slušně zachází, rozumíte, protože herci jsou tresť a stručná kronika doby – to je lepší mít po smrti špatný epitaf, než za živa u nich špatnou pověst." Divadlo bez herců není, bez divadla nejsme kompletní! Vše nejlepší!

SAD 01/2020 - JIŽ BRZY

Na vědomí se dává, že 16. března vychází první číslo časopisu Svět a divadlo v novém roce.

 

Festival ŠPORK

15. - 16. 2. 2020 Divadlo VILA Štvanice. Dvoudenní festival a sympozium na téma mecenášství od baroka po současnost. Jak vnímáme kulturní filantropii jednoho z nejvýznamnějších mecenášů českého baroka, hraběte Františka Antonína Šporka (1662–1738), a jaké jsou současné trendy v České republice i v zahraničí? Přijďte si poslechnout uznávané odborníky i dnešní mecenáše a diskutovat o současných otázkách kulturní filantropie.

MALÁ INVENTURA 2020

20. - 29. února proběhne festival Malá inventura, který se zaměřuje na současné, nezávislé, experimentující divadlo s přesahy do tance, fyzického a pohybového divadla; autorské divadlo, které často pracuje s jazykem jako svým dominantním výrazovým prostředkem; sociální a dokumentární divadlo, které experimentuje s nejrůznějšími formami interakce a divácké účasti; výtvarné divadlo se silnými architektonickým vnímáním prostoru a důrazem na vizuální stránku a využití technologií; v neposlední řadě loutkové, objektové, konceptuální a také hudební divadlo, které akcentuje zvukové experimenty či živou hudbu na scéně.

 

ZARÁZ 2020

15. - 17. ledna 2020 proběhne přehlídka tvorby zlínského a hradišťského divadla ZARÁZ. Studenti divadelní vědy se mohou hlásit o akreditace na celý festival na adrese stefanova@divadlozlin.cz. Akreditace zahrnuje ubytování, vstupenky, dopravu mezi divadly i stravu a občerstvení. Při rezervaci do konce listopadu je její cena symbolických 200kč, od prosince potom 400kč. Kapacita studentských akreditací je značně omezená, v případě zájmu doporučujeme jednat co nejdříve.

Program:

  1. Havel: Žebrácká opera (rež. P. Lančarič)
  1. Smoček: Kosmické jaro (Slovácké divadlo, rež. Zetel) Š. Caban: Kocourkov (Slovácké divadlo, Š. Caban)
  2. Michálek: Jednou budem dál (rež. P. Michálek)
  3. Ebb, J. Kander, B. Fosse: Chicago (Slovácké divadlo, rež. L. Keprtová)
  4. Miller: Smrt obchodního cestujícího (rež. Ľ. Vajdička)

Divadlo revoluce - výstava a besedy

Srdečně vás zveme na zahájení výstavy a cyklu besed Divadlo revoluce. Výstavu a besedy pořádá Katedra divadelní vědy FF UK ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem a Knihovnou Václava Havla. Vernisáž se uskuteční v úterý 22. října 2019 od 17 hod. ve 4. patře hlavní budovy FF UK (nám. Jana Palacha 1/2). Cyklus besed začne 5. listopadu 2019 v 17:30 v kinosále FF UK (učebna 429, 4. patro). Výstava bude přístupná do 10. ledna 2020.

 

TRADICE AVANTGARDY

16. a 17. října 2019 na DAMU proběhnou dvě hostující přednášky prof. Katarzyna Osińska, Ph.D. z dějin ruského divadla. Malé divadelní skupiny v Rusku na začátku 20. století a o sto let později. Ideje a programy.

MĚSÍC SLOVENSKÉ DIVADELNÍ TVORBY

Říjen 2019 je v divadle Alfred ve dvoře ve znamení přehlídky slovenské nezávislé tvorby.

 

Kostýmy: Jan Skalický 1929 - 2019

Výstava k nedožitým devadesátým narozeninám Výročí Jana Skalického Národní divadlo vzpomene výstavou výtvarných návrhů kostýmů a nebudou chybět ani realizované kostýmy, které uchovává kostýmní fundus ND.

Vyšla Divadelní revue 1/2019

První číslo jubilejního třicátého ročníku teatrologického časopisu Divadelní revue je na světě. Přináší krom jiného příspěvek Julie Kočí, která analyzuje propagandistickou baletní kreaci Mír! Taneční manifest o 11 obrazech z roku 1951 v kontextu poúnorové kulturní politiky nebo studii lodžské teatroložky Dominiky Łarionow, která se věnuje polskému divadelníkovi Tadeuszi Kantorovi jako scénografovi. Více.

 

Eva Stehlíková (1. 2. 1941 Plzeň – 12. 8. 2019 Brno)

V hlubokém smutku oznamujeme, že nás dne 12. srpna navždy opustila vynikající teatroložka a klasická filoložka, překladatelka a dlouholetá pedagožka Katedry divadelní vědy FF UK, profesorka Eva Stehlíková. Čest její památce!

WORKSHOP: performance/performativita

V pátek 27. září 2019 ve Studiu Domu umění města Brna proběhne debata u kulatého stolu o problematice pojmů performance/performativita. Setkání-workshop odborníků napříč sociálními a humanitními obory i profesionálů z umělecké praxe nabídne širší diskusi rozumění a použití těchto i příbuzných pojmů v českém a slovenském humanitním a sociálněvědním výzkumu.

 

JIRÁSKŮV HRONOV

2. - 10. srpna 2019 proběhne tradiční celostátní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov.

ŠRÁMKOVA SOBOTKA 2019

29. 6.–6. 7. 2019 probíhá festival českého jazyka, řeči a literatury. Letošní téma je Na scénu! Text a divadlo v dialogu. Ideální příležitost vyrazit do Českého ráje.

 

Symposium FIRT/IFTR - scénografická pracovní skupina

Katedra divadelní vědy ve spolupráci s Institutem umění - Divadelním ústavem a Mezinárodní federací pro divadelní výzkum připravuje symposium pořádané v návaznosti na Pražské Quadriennale 2019. KDY: 14. a 15.6. (od 9:30 do 15:40 v pátek a od 9:30 do 18:00 v sobotu. KDE: místnost 429, Hl. budova FF UK.

Den pro Jiřího Veltruského

Pražský lingvistický kroužek & Teatrologická společnost srdečně zvou na Den pro Jiřího Veltruského v sobotu 1. června 2019 u příležitosti 100. výročí narození a 25. výročí úmrtí významného sémiotika a teatrologa, člena Pražského lingvistického kroužku Jiřího Veltruského (5. 6. 1919 – 31. 5. 1994). Den proběhne ve dvou polohách, zaměřených na vzpomínku osobní v okruhu rodiny a přátel (dopoledne) a na reflexi odbornou, obohacenou o svědectví pamětníků (odpoledne). Obě části jsou otevřené všem, kdo k Veltruskému mají vztah, či se o jeho dílo a osobnost zajímají. Každý je zván, aby se zúčastnil v rozsahu, jaký mu vyhovuje.

 

PRAŽSKÉ QUADRIENNALE 2019

Od 6. do 16. června se na pražském Výstavišti uskuteční Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru. Mezinárodní akce, která zkoumá oblast scénografie v celé její šíři – od scénického umění přes kostýmní, světelný a zvukový design až po nové scénografické přístupy, jako site-specific, aplikovaná scénografie, pouliční performance, kostým jako performance a mnohé další.

PERFORMANCE CROSSINGS

15. - 18. května v pražském Crossu, Holešovické šachtě a veřejném prostoru.

Performance Crossings 2019 je mezinárodní festival zaměřující se na performance art a příbuzné umělecké formy, který třetím rokem prezentuje umělce z celého světa a otevírá dialog mezi umělci a diváky, mezi myšlenkami a jejich zpracováním.

 

SNĚZ TU ŽÁBU/MANGE TA GRENOUILLE

Nezmeškejte 10. – 12. května ve Studiu ALTA festival francouzského divadla. Nově přeložené hry, workshopy, koncerty, networking a spousta dalšího.

Více